Deskové hry
Strategická desková hra Kyvadlo
Kyvadlo – desková hra, která nemá na trhu obdoby. Na první pohled sice může působit nudně a fádně, ale nenechte se zmást! Požitek, který vám tento zajímavě konstruovaný kousek s naprosto originální herní mechanikou nabídne, vám vezme dech.
Desková hra Kyvadlo
Při hře Kyvadlo se na okamžik přeneseme do tajemného fantasy světa, který se pomalu propadá do chaosu. Věčný král zmizel a místo něj přišel zmatek. Naději na život v míru v sobě skrývá snad už jen stará legenda. Ta praví, že s příchodem pravého následovníka Věčného krále se znovu probudí k životu velké železné hodiny stojící na náměstí. Jejich kyvadlo však nehnutě stojí, vyčkává, kdo z odvážných bude vládnout moci dost velké na to, aby vedl Düneu do nové epochy.
Hráči se ocitají na pozici mocných šlechticů, kteří mezi sebou soupeří o přízeň široké veřejnosti a dobývání kolonií. Jejich úkolem je postoupit co nejdále na čtyřech stupnicích úspěchů. Koho pak velká rada shledá jako nejpovolanějšího pro post vladaře se stane novým Věčným králem, panovníkem celé Düney.
Úvod ke hře
Autorem herního návrhu a mechaniky je Travis Jones. Že jste o něm nikdy neslyšeli? V pořádku. Hra Kyvadlo je jeho, z mého pohledu velmi povedená, prvotina. Za grafickou stránku stojí ilustrátor Robert Leask a o samotné vydání se zasloužila dnes proslulá společnost Stonemaier Games (Scythe nebo Typestry, o kterých jsme již psali v rámci top strategických her).
Zcela jistě se ptáte, v čem je Kyvadlo tak výjimečné. Nebudu vám lhát. Na první pohled se od jiných kousků nijak neliší. V jádru se totiž jedná o typickou worker-placement deskovou hru zaměřenou na zisk zdrojů, které je třeba následně šikovně měnit na vítězné body. To zajímavé na vás však čeká již po přečtení první stránky pravidel, kde stojí: „Kyvadlo je bez tahová strategie, hraná v reálném čase.“ Že si nejste úplně jistí, jak to autor myslí? Nevadí, vše si vysvětlíme v tomto článku!
Příprava hry Kyvadlo
Jak už jsem zmínila, Kyvadlo je strategická hra. Je určena pro 1-5 hráčů a na jedno klání o post Věčného krále byste si měli vyhradit nejméně hodinu čistého času. Za příjemné považuji že hra samotná nabízí hned několik variant, přičemž jasně doporučuje, kterou z nich si mají hráči na základě svých zkušeností vybrat.
V samotné krabici se nachází celá řada karet, žetonů a desek. Jejich podrobný popis můžete nalézt na druhé straně pravidel. Na téže stránce se nachází i podrobný postup, jak vše před vlastní hrou připravit.
Ke každé hře bude zapotřebí hlavní hrací desky, desky rady a desek hráčů. Na hrací desku budou hráči postupně ve čtyřech dílčích kolech umisťovat své služebníky, kteří pro ně budou bojovat o přízeň Düneyského lidu. Deska rady se spolu s kartami úspěchu přihlásí o slovo až na konci (každého) kola.
Na hlavní hrací desku je třeba rozmístit trojici přesýpacích hodin, a to vždy v barvě odpovídající herní oblasti. Hodiny se umisťují do zlatě orámovaných kruhů, (pozor!) do horní řady. Oblasti vlevo dole žádné hodiny nepřísluší – na připravené místa se však umisťují dlaždice kolonií.
Poslední věcí, kterou je třeba připravit je oranžové pole nacházející se v horní řadě uprostřed (tedy mezi zelenou a fialovou oblastí). Na ni je třeba nachystat karty úspěchů. Jednu z nich je pak třeba dát lícem nahoru.
Příprava desky rady si žádá pouze správné nachystání karet odměn. Ty je třeba roztřídit nejprve podle barev na jejich zadní straně. Žlutá karta bude na desce vždy (její místo poznáte podle obrázku). Červené odměny zamíchejte a dejte lícem dolů na zlatý pohár vedený na modrém podkladu rady. Na ně přijdou modré odměny. Jejich celkový počet je třeba náhodným výběrem o deset snížit. Jakmile je dobírací balíček hotov, sejměte vrchních 5 karet a položte je na volná pole. Tímto je deska rady hotová.
Nezbývá než nachystat desku hráče. Ty lze poznat podle jmen postav. Všimněte si, že desky jsou oboustranné a postavy na nich mají vždy trochu jiná jména i symboly (například Mesoat Spravedlivý a Mesoat Mírumilovný) – přičemž jedna z nich je určena zkušenějším hráčům.
Symbol vyvedený nad jménem postavy symbolizuje sadu karet, kterou dostane hráč k dispozici. Každý šlechtic má k dispozici trochu jinou skladbu a směřuje tak hráče určitým směrem (například k zisku hlasů, či moci).
Takřka celou horní polovinu hráčské desky zabírají čtyři stupnice bodů vítězství. První z nich, červená, symbolizuje moc, modrá věhlas, žlutá popularitu a nejkratší šedá představuje důkaz o zisku legendárního úspěchu. Do každého řádku umístěte váleček odpovídající barvy na políčko úplně nalevo.
Poslední část desky je věnována příjmu surovin. Trojice jakýchsi štítů představuje zdroje, které dostáváte do začátku hry. Čtyři obdélníčky pak symbolizují váš příjem, pokud si pro patřičné zdroje dojdete v průběhu hry. Zároveň si k nim můžete přikládat destičky kolonií, čímž zvýšíte své přínosy.
Průběh hry aneb co se může a kdy
Hra Kyvadlo nezná slovo tah. Nestane se vám tedy, že byste dlouhé minuty čekali, než si vaši soupeři promyslí, co pro ně bude v daný okamžik nejvýhodnější. Všichni dělají všechno, dělají to najednou a občas je u toho pěkný zmatek.
Zahrát kartu z ruky – Některé karty vyžadují za provedení akce zaplacení zdrojů surovin, jiné vám nějakou z výhod vyslouží zadarmo. V každém případě, jakmile kartu zahrajete, je třeba ji odložit stranou. Ihned poté (nebo kdykoliv jindy) můžete zahrát další z akcí. I tu je však třeba po jejím vyhodnocení odhodit. Pokud si budete chtít vrátit již použité karty na ruku, musíte za to zaplatit pět modrých jednotek surovin (ne bodů vítězství!).
Vyslání služebníka do akce – Každý z hráčů disponuje na začátku dvěma služebníky (postupně je možno získat další. Ty v průběhu hry pokládá na zlatě orámovaná políčka hlavního herního plánu. Stejně tak je může i odebírat. Je třeba však mít na paměti, že tyto akce je možné provést pouze v rámci řady, kde se v danou chvíli nenachází přesýpací hodiny. Nic dalšího se v takovou chvíli nestane. Veškerý přínos, někdy zpoplatněn v závislosti na symbolech vyvedených na šipce, je možné získat teprve v okamžiku, kdy se do dané řady přesunou hodiny (viz následující bod).
Přetočení hodin – V rámci přípravy hry jsme přesýpací hodiny přichystali do horní řady. Těsně před začátkem hry je třeba hodiny překlopit a postavit je do řady spodní. Tím celé utkání o post Věčného krále začíná. Hodiny mohou hráči překlápět libovolně dle své vlastní volby kdykoliv v průběhu hry, jakmile je celý jejich čas odměřen. Tedy, jakmile všechen písek přeteče do spodní nádoby, mohou se hodiny opět přetočit a umístit do jiné řady, než ve které se právě teď nacházely. Je dobré mít na paměti dvě následující věci:
- každé z hodin měří jiný časový úsek (45 s, 2 min, 3 min),
- přetočení je vlastní volbou z hráčů – není proto povinností překlápět ihned.
Zisk zdrojů – Jakmile má jeden z hráčů služebníka v řadě, ve které se nachází hodiny, může získat příslušnou odměnu daného místa. Většinou je za to třeba zaplatit 2 zlatky. Výjimku tvoří černá část herního plánu. Většinu zdrojů, hlasů či přínosů v ní získáte zdarma. Výjimku tvoří tzv. kolonie, za které je třeba připlatit 4 červené jednotky. Jakmile tak učiníte, můžete si vybrat z nabídky (nebo si líznou z balíčku) kartu, kterou následně umístíte pod svou desku hráče k sekci výnosů, čímž zvýšíte své zisky v průběhu hry – jak je vidět na obrázku níže.
Poznámka: Začínající hráči mohou zvolit hru bez vlastního přetáčení hodin. Řád času pak určuje předem stanovený harmonogram, který udává, kde se hodiny mají, či nemají nacházet. Rozhodně doporučujeme pro první hru, abyste si osvojili patřičné mechaniky. Soustředit se krom akcí, zdrojů a hlasů ještě na hodiny, může být zpočátku velmi náročné.
Zisk a ukazatel úspěchu – Poslední částí herní desky, o které jsme v souvislosti s herní deskou ještě nemluvili, tvoří část věnovaná úspěchům. V rámci každého ze čtyř kol se na něm bude nacházet karta úspěchu. Na každé z nich jsou vyobrazeny podmínky nutné k jejich zisku. Karta na obrázku níže například udává, že daný úspěch může získat kterýkoliv z hráčů, který bude v jednom okamžiku třemi jednotkami od každého zdroje (včetně hlasů). Jako odměnu si pak může zvolit buď žeton-bod legendárního úspěchu (vždy jen jeden hráč za kolo), nebo výhodu vyvedenou ve spodní části karty. V této části herní desky se zároveň nachází ukazatel popularity jednotlivých kandidátů na post vládce Düney. Ta se vyhodnocuje na úvod v rámci setkání velké rady na základě počtů hlasů.
Velká rada
Při podrobném studiu herního plánu jste si určitě všimli, že ve fialové části desky se nenachází pouhé dvě pozice pro přesýpací hodiny, nýbrž čtyři. Tento ukazatel slouží k odměření času příslušného kola. Fialové hodiny se v žádné pozici neocitnou dvakrát. Začínají v prvním kruhu, před začátkem hry se posunou do třetího, pak se vrátí do druhého, a nakonec doputují do čtvrtého. Jakmile se tak stane, žádné jiné hodiny už se nepřetáčí. Hráči dokonají své akce, vyloží potřebné karty, případně obnoví balíček. Jakmile je dokonáno, přijde čas svolat Velkou radu.
Jednotlivé fáze velké rady jsou přehledně znázorněny na pomocné kartě. V úvodu je třeba určit pořadí hráčů na základě volebních preferencí získaných v rámci předešlého kola. První z hráčů, tedy ten s největším počtem hlasů, si pak může dle vlastní volby vybrat jednu z nabízených karet odměn. Dále druhý, třetí atd. Karty nabídky se nedoplňují. Teprve poté, co si každý z hráčů zvolí svou výhodu, je třeba zbytek nabídky odložit na odhazovací hromádku a nachystat další odměny pro další schůzi velké rady.
Spolu s toto odměnou získají první hráči (1-3 v závislosti na počtu zúčastněných) určitý počet vítězných bodů dle své vlastní volby.
Tím je rada ukončena. Nezbývá, než přichystat další kolo a znovu se vydat intrikovat!
Ať žije Věčný král!
Po čtvrtém, závěrečném setkání rady, bude rozhodnuto o vítězi. Novým Věčným králem se stane ten z hráčů, který ve všech čtyřech ukazatelích vítězných bodů postoupil do oblasti svitku. Pokud je takových hráčů více, rozhodne o novém Vladaři celková suma vítězných bodů nacházejících se v této části hráčské desky. Pokud nelze vítěze určit ani v takovém okamžiku, vyhrává ten, kdo v daném kole získal nejvíce hlasů.
Pokud žádný z hráčů nepřekročil oblast svitku ve všech čtyřech oblastech, stávají se aspiranty na vítěze ti, kterým se podařilo ukořistit legendární úspěch. U takových šlechticů je pak třeba se zaměřit na nejméně úspěšný ukazatel vítězných bodů. Vítězí ten, který se více blíží hranici svitku.
Může se stát, že se nikomu z hráčů nepodaří získat žeton, a tedy i bod, legendárního úspěchu. V takové situaci zůstává kyvadlo na náměstí zůstává i nadále nehybně stát a království se bude jeden celý věk zmítat v občanské válce.
Další herní varianty Kyvadla
Jak už bylo v článku zmíněno, hra Kyvadlo nabízí začínajícím hráčům odlehčenou verzi. Ta slouží k lepšímu osvojení osvojení herních mechanik. Ačkoliv se může hra bez vlastního přetáčení přesýpacích hodin jevit nezajímavě a jednotvárně, její průběh je na sledování opravdu složitý. Pokud by se vám však hra zdála přece jen nudná, můžete odehrát bez přesýpacích hodin klidně jen jedno kolo a druhé už hrát se vším všudy.
Vedle začátečníků mysleli tvůrci hry také na zkušenější hráče. Pokročilým bojovníkům o titul Věčného krále nabízí komplexnější zážitek, který realizuje jednak novými postavami a pak také speciální úpravou pravidel.
Jako velmi zdařilé taky vnímáme upravení herních pravidel pro hru 2, případně 3 hráčů, kdy se do hry dostává další imaginární hráč a zároveň je taky omezena možnost zisku legendárního úspěchu. Jako zajímavá se pak může jevit strategie uzmout si toto privilegium jen a jen pro sebe. Pozor, ani to však nemusí znamenat jasné vítězství, neboť bod legendárního úspěchu lze získat také prostřednictvím jedné z karet odměn velké rady.
Hra disponuje také verzí pro sólovou hru, za kterou stojí tvůrci z Automa factory.
Závěrečné hodnocení strategické hry Kyvadlo
Desková hra Kyvadlo nabízí hráčům zcela unikátní herní zážitek, který lze jen stěží přirovnat k jinému. Co se týče provedení, nabízí pěkný příběh i grafiku. Pokulhává snad jen v materiálním zpracování hráčských desek. Vzhledem k divokosti hry (lapání po hodinách) může čas od času dojít k nechtěnému posunu ukazatele vítězných bodů. Papír je zkrátka příliš jemná a insert, či kapsa by tak určitě přišla vhod.
Na druhou stranu, pokud byste měli tuto hru hrát s někým, komu plně nedůvěřujete, možná by bylo lepší sáhnout po jiném kousku. V rámci jednotlivých kol není čas ani prostor k tomu, abyste se navzájem sledovali a hlídali případné podvádění. Navíc, jak je uvedeno v samotných pravidlech, Kyvadlo je takřka nemožné zahrát bez chyby (a upřímně nejde jinak než souhlasit). Vždy je však třeba problém vyhodnotit, pokud možno, co nejspravedlivěji.
Zkrátka, Kyvadlo určitě neoslní každého. Má své fanoušky i odpůrce. Pevně však věříme, že osloví každého netrpělivého příznivce komplexních her. Už žádné čekání na tahy jiných, vše se odehrává teď a tady! Pokud mezi takové hráče patříte i vy, dejte Kyvadlu rozhodně šanci a navštivte náš partnerský eshop Veselého draka!
Autorka článku: Martina Procházková
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Desková hra Talisman: Dobrodružství meče a magie
Talisman byl vždycky super. Uvažuji nad tím, že si jej pořídím...
všechny komentářePlyšáci Pokémon, aneb hračka pro každého
Plyšáci jsou super. Nejraději mám Eevee!
všechny komentáře