Deskové hry
Strategická Desková Hra Ankh: Bohové Egypta
Dnes zavítáme do země písku, Pyramid, faraonů (a jejich kleteb) a do dob, kdy se skutečně vše tesalo jenom z profilu. Do epochy, kdy bohové kráčeli mezi svými uctívači a odměňovali je úrodnými záplavami, a trestali pohromami v podobě náletů kobylek. Pokud jste v mládí stejně jako já sledovali Hvězdnou bránu, nebo pařili Age of Mythology, tak vám jistě nemusím představovat tyto božské bytosti, které se dnes rozhodli vlézt do ringu a na férovku si to mezi sebou rozdat. A když říkám na férovku, myslím tím skrze kohorty oddaných bojovníků, jelikož bohové si své ruce, pařáty a kopyta zkrátka nešpiní. Máme zde Královnu trůnu Isis, Boha smrti Osiris, Boha Slunce Ra, Balzamovače Anubise a Amun skrytý. Ti všichni nastupují na scénu, aby ukuchtili krvavou náboženskou reformu a celý Egypt předělali na monoteismus a rozhodli tak, který bude jediný bůh uctívaný celým Egyptem.
Strategická deskovka Ankh
Ankh: Bohové Egypta je dlouho očekávaným zakončením trilogie taktických her od tvůrce Erika M. Langa, jejímiž předchůdci jsou Blood Rage a Rising Sun. Je to deskovka pro 2 až 5 hráčů od 14 let, na kterou vám tvůrci doporučují si vyhradit okolo 2 hodin. Jedná se o takzvanou area control strategii, kdy se každý hráč ujme jednoho egyptského boha a následně se bude snažit ovládnout a uhájit co nejvíce monumentů a území.
Pravidla hry Ankh: Bohové Egypta
Bojištěm pro tuhle šarvátku mezi bohy je mapa Egypta sestávající ze tří oblastí: Delta Nilu, Východní Egypt a Západní Egypt. Součástí Ankhu je příručka se scénáři. Jednotlivé scénáře jsou navržené pro různé počty hráčů a určují začáteční rozmístění monumentů, rozdělení jednotlivých oblastí a některé přidávají i speciální pravidla. Scénáře jsou dosti různorodé a poskytují větší znovuhratelnost. Jeden z nich například vyřazuje celou jednu oblast ze hry jelikož byla zaplavena úrodnými povodněmi Nilu.
Jak už jsem dříve zmínil, máte na výběr z 5 různých bohů. Kromě nabušené detailní plastové miniatury daného boha k němu také dostanete 6 figurek válečníků.
Dále každý obdrží 7 bojových karet (ty jsou pro každého hráče totožnéú. Při bojové fázi dodávají různé efekty, zvyšují, útočnou sílu, chrání vaše vojáky před smrtí. Po zahrání zůstávají na stole tak, aby je soupeřové viděli. Na ruku si je můžete vrátit až zahráním karty Cyklus Ma´at. Více o samotném boji se ale dozvíte později.
Každý hráč si vezme desku se svým bohem. Na té je popsaná jeho speciální schopnost a také jsou zde vypsané shopnosti Ankh, které si budete v průběhu hry odemykat. Ty jsou pro každého boha stejné a je jich dohromady 12. Ty například zvyšují útočnou sílu vašeho boha, usnadňují zisk uctívačů, nebo zbožnosti a poskytují různé výhody v bojové fázi. Jejich odemykáním si také zpřístupníte možnost do svých řad naverbovat legendární stážce.
Na začátku hry si tyti legendární strážce připravíte vedle hrací desky - počet druhů, ze kterých je na výběr odpovídá počtu hráčů. Ti nejen, že rozšiřují vaše řady, takže můžete mít na herním plánu v jednu chvíli více vojáků, ale navíc mají různé speciální vlastnosti, které dokážou hrou pořádně zamíchat.
Velice důležitým prvkem je deska zbožnosti. Každý hráč svůj žeton na začátku partičky umístí na první políčko. Vyhraje pak ten, kdo jako první skrze sílů věřících stane na posledním políčku stupnice zbožnosti.. Zajímavým prvkem je také systém vyřazování. Pokud se vám nepodaří do čtvrté události konfliktu dosáhnout modré části stupnice, váš bůh upadá v zapomnění a pro vás tak hra končí.
A tady se dostáváme k centrální desce akcí a událostí. Podle počtu hráčů se na začátku partie umisťuje žeton dané akce na příslušné místo na stupnici. V průběhu pak vždy, když vykonáte jednu z akcí, posouváte žeton a pozici vpřed. Jakmile dosáhnete posledního políčka stupnice, spouští se tím jedna z následujících událostí:
Konflikt - Hlavní způsob jak získáváte zbožnost. Každá jednotlivá oblast se vyhodnocuje zvlášť a při každé z bitev můžete zahrát jednu bojovou kartu. Pokud v některé z oblastí máte převahu v některém z druhů monumentů, získáváte za to body zbožnosti. Pak nastává biblická bitka mezi jednotlivými božstvy. Každá figurka má v základu bojovou sílu jedna a to i včetně figurky boha. Pomoci si můžete právě taktickým využitím bojových karet. Ty vám umožní posílit svá vojska, nebo naopak smést nepřítelovu armádu tím, že na ni pošlete kobylky. Figurky hráče, který prohrál se následně odstraňují z mapy (až na boha samotného, ti jsou holt nesmrtelní nezmaři).
Velbloudí karavana - Ten kdo spustil tuto událost získává figurky velbloudů a má možnost s nimi rozdělit jedno území na dvě menší. Také může zamíchat pořadím v jakém se budou vyhodnocovat konflikty. Některé věci se totiž nemění - už ve starověkém Egyptě měli problémy se zácpami v dopravě.
Ovládnutí monumentu - Pokud vaše figurka stojí u monumentu, můžete jej ovládnout. Nejen, že monumenty při konfliktech generují zbožnost, ale navíc díky schopnostem Ankh mohou mít silné efekty. Chrám může například posilovat jednotky stojící na přilehlých políčcích a obelisk zase přemisťovat vojáky z celé mapy k sobě.
Průběh hry Ankh
A teď se konečně dostáváme k akcím a tedy samotnému průběhu hry. Během svých tahů máte vždy na výběr ze 4 následujících akcí:
-
Pohyb: Můžete libovolný počet svých figurek posunout až o 3 políčka.
-
Vyvolání figury: Jednu figurku ze své zásoby umístíte na hrací plán, tak aby sousedila s jinou vaší figurou nebo monumentem, který je pod vaší kontrolou.
-
Získání stoupenců: Stoupenci se hodí na více věcí, než jen ovívání palmovými listy. Pomáhají vám odemykat nové schopnosti Ankh a také stavět monumenty. Nic totiž neposílí boha jako lidská oběť po ránu. Při použití téhle akce získáte jeden žeton stoupence za každý monument, se kterým sousedí vaše figurka.
-
Odemknutí schopností Ankh: Obětováním patřičného počtu stoupenců odemykáte schopnosti Ankh.
Hráči se během svých tahů střídají v používání akcí, přičemž v jednom tahu můžete vykonat až dvě akce. Pokud však svou první akcí spustíte událost, váš tah končí.
Hra končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů dosáhne poslední příčky počítadla zbožnosti, nebo také pokud byli ostatní bohové vyřazen ze hry. Pokud se totiž někdo nestihne vyškrábat z červených políček zbožnosti do čtvrté události konfliktu, je ze hry.
Zajímavým prvkem, který při hře tří a více hráčů může pořádně zamíchat hrou, je také sloučení bohů. Dva nejslabší hráči se totiž stávají jedním a po zbytek hry hrají společně jako jeden tým.
Závěrečné hodnocení strategické hry Ankh
Při hodnocení této deskové hry musím jednoznačně začít grafickým zpracováním komponentů. Absolutní dominantou jsou plastové figurky, které jsou vyvedené do nejmenšího detailu. Srdce každého fanouška miniatur při vybarvování jistě zaplesá. Na hře je znát, že si autoři dali záležet, protože i jednotlivé drobné figurky znázorňující velbloudí karavanu jsou detailně ztvárněné a mají různé variace.
Co se herního zážitku samotného týče Ankh pro mě osobně vynikl a poskytl mi neotřelý zážitek tím, že je v něm nulový prvek náhody. Ani jediný hod kostkou, nebo nahodilé tahání karet. Vše naprosto závisí na taktickém uvažování jednotlivých hráčů. V tomhle ohledu se na jazyk dere přirovnání k šachům. To má samozřejmě nespornou nevýhodu. Za případnou prohru totiž můžete vinit pouze sami sebe.
Co mě osobně však nejvíce překvapilo byla jednoduchost pravidel. Hra se nalézá v dosti mohutné krabici a přetéká herními komponenty (větší polovinu však zabírají plastové figurky). Takové hry většinou bývají ověnčené spletitými zákonitostmi a pravidly. To se zde však nekoná. Máte na výběr ze čtyř různých akcí a hráči se střídají ve spuštění tří různých událostí. Toť vše. O to je však překvapivější jakou neskutečnou strategickou hloubku hra v sobě ukrývá. Z toho důvodu je podle mě skvělou volbou pro náročné, kteří naplno docení taktické možnosti, ale také pro méně porkočilé, díky snadno zvládnutelným pravidlům.
Jestli vás hra zaujala a chtěli byste si vyzkoušet, jaké to je být bohem podsvětí, nebo slunce, neváhejte zavítat na stránky Veselého draka a objednejte si ji přímo tam.
Na závěr ještě přidávám fotku celé plastové armády, která se v krabici ukrývá.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Desková hra Talisman: Dobrodružství meče a magie
Talisman byl vždycky super. Uvažuji nad tím, že si jej pořídím...
všechny komentářePlyšáci Pokémon, aneb hračka pro každého
Plyšáci jsou super. Nejraději mám Eevee!
všechny komentáře