Deskové hry
Kooperativní hra Pandemic World of Warcraft: Wrath of the Lich King
Ledem pokrytý Nortrend, na kterém se zrodila obávaná nemrtvá armáda Pohroma, se nyní nachází v obležení. Hrdinové celého světa Azerothu se zde totiž sešli aby jednou provždy vymýtili kořen zla a porazili padlého paladina Arthase známého také jako Král Lichů. Ten totiž ovládá Pohromu ze svého sídla v Icecrown Citadel. Vžijte se do legendárních reků jakými jsou třeba Thrall, Tyrion, nebo Jaina a vydejte se očistit zamrzlý kontinent od nemrtvé nákazy.
Pandemic World of Warcraft: Wrath of the Lich King
Tato kooperativní hra, kterou nám v české lokalizaci přináš ADC Blackfire je určená pro jednoho až pět hráčů. Vychází z původní hry Pandemic (o té jsme již dříve psali v tomto článku), která byla oděná do Warcraftového hávu. Odehrává se ve světě Azerothu a nikoliv na nám znýmých kontinentech, jak bývá v původních hrá zvykem.
Střetnete se s ikonickými postavami ze světa her od Blizzardu jakými jsou Thrall, Sylvanas nebo Jiana. Herní deska je pak mapou ledového kontinentu Northrendu. Ten je rozdělený do tří oblastí, napříč kterými budete zápolit s hordami nemrtvých.
Příprava Pandemic World of Warcraft Wrath of the Lich King
Při hraní Warcraftového Pandemicu máte na výběr ze 7 hrdinů: Sylvanas Windrunner, Varian Wrynn, Thrall, Jaina Proudmoore, Tirion Fordring, Lady Liadrin a Muradin Bronzebeard.
Jejich schopnosti jsou hezky převedené tak, aby v deskové hře odpovídaly svým proti pólům z počítačových her. Kouzelnice Jaina se tak dokáže s pomocí magie teleportovat hned o několik polí napříč mapou a Thrall se svou mocí šamana dokáže seslat na nepřátele řetězový blesk, který kosí zombíky v několika propojených políčkách.
V závislosti na počtu hráčů si při přípravě každý hráč lízne určitý počet karet hrdiny - ty vám v průběhu hry usnadňují cestování napříč mapou, pomáhají vám v boji i obraně a také je můžete používat k léčení sebe, nebo svých spoluhráčů.
Do balíčku karet hrdinů pak mícháte karty Přívalu nemrtvých. Jejich počet přitom závisí na tom, jak moc obtížnou hru chcete. Ona ale i ta nejjednodušší dokáže potrápit, takže pro první hru bych doporučoval si nehrát na hrdinu a zvolit tu nejlehčí obtížnost. Co vás čeká po líznutí této karty si však povíme níže. Spolu s kartami Přívalu nemrtvých také do balíčku umisťujete 3 karty pevností.
Doprostřed herní desky přijde maketu Icecrown Citadel. Ke každému ze tří regionů si náhodně losujete kartu úkolů. Pod každý úkol přijde schovat jedna karta odměn, kterou si budete muset nejdříve vybojovat. Dříve, než vyrazíte vyříkat si to s padlým paladinem Arthasem, musíte se k němu prvně probojovat splněním těchto úkolů, které představují mocné nepřátele, jež musíte porazi. Čelit tak budete například starému bohovi Yogg-Saronovi dlícímu v Ulduaru nebo vyzvete na souboj The Black Nighta v Argent Tournamentu.
Abyste se v úvody hry nenudili, tak si rovnou lížete devět karet z balíčku Hrozby. Každá jednotlivá karta odpovídá jednomu políčku na mapě a určí vám tak, na která místa máte rozmístit figurky nemrtvých. První karta taky rozhodne, do kterého regionu umístíte figurku Arthase, jehož zhoubný vliv vám v dané oblasti bude hru ztěžovat.
Průběh Warcraft Pandemicu
Ve svých tazích se hráči střídají a mohou vždy vykonat až 4 následující akce a to v libovolném pořadí i počtu.
-
Pohyb: Tato akce umožňuje pohyb na přilehlou lokaci na mapě.
-
Letecká přeprava: Když v balíčku hrdinských karet najdete jednu ze 3 karet pevností, které jste tam dříve zamíchali, pokládáte pevnost na vám určenou lokaci na herní mapě. Od této chvíle můžete použít leteckou přepravu do pevnosti přemístit a to klidně i přes celou mapu.
-
Boj: Spočívá v házení dvěma kostkami. Za každou pěst, která vám na nich padne odstraňujete jednu figurku nepřítele z vašeho políčka. Nemrtví, kteří přežili vám způsobují zranění nazpátek. Za každý štít, který na kostkách padnul, vykryjete jedno zranění.
-
Odpočinek: Když už se váš počet životů blíží k nule je dobrý nápad trochu vydechnout. Použitím akce odpočinek si vyléčíte počet životů odpovídající počtu pěstí, které vám padli při hodu dvěma kostkami.
Plnění úkolů
Toto je nejdůležitější akce z celé hry, protože skrze ni na konci hry budete dávat nakládačku Králi Lichů. Každý ze tří úvodních úkolů můžete plnit pouze na určitém políčku na mapě. Jakmile na něm stojíte smíte se směle pustit do boje s nějakým záludným nepřítelem, jakým je například šílený drak Malygos. Házíte dvěmi kostkami a za každou pěst, která vám padne, se posunete o jedno pole na kartě s odpovídajícím úkolem.
Pomoci vám mohou i vaši spoluhráči. Každý hráč stojící na úkolovém políčku může přispět jednou kartou z ruky a pokud její symbol odpovídá políčku na úkolové kartě, můžete se na něj v rámci akce posunout.
Teprve když splníte úkol, můžete si vzít do ruky kartu odměny ukrývající se pod ním. Vaši záludní nepřátelé však nestojí jen opodál. Vrací vám pokaždé úder nazpátek. Mimo jiné vás mohou donutit zahodit karty z ruky, nebo vytvářejí další nemrtvé gúly. Pokažé vám také odeberou určitý počet životů.
Po splnění všech tří úkolů odstraňujete věžičku z Icecrown Citadel abyste udělali místo figurce Lich Kinga, který se s vámi přišel vypořádat osobně. V tuto chvíli se také odhaluje finální úkol Icecrown Citadel, který můžete plnit na nově vytvořené plošině. Splněním tohoto finálního questu porážíte Arthase, zažehnali jste hrozbu nemrtvé Zhouby a vyhráli hru.
Prohru vám pak diktuje žeton zoufalství. Ten posunujete pokaždé, když byste měli umístit čtvrtého ghúla na některé políčko na mapě. V takovém případě se místo něj zrodí hrozba. Posouváte jej také, když byste si měli dobrat kartu z hrdinského balíčku a v případě, že byste měli umístit figurky ghúlů nebo hrozeb na mapu, ale už žádné nemáte. Jakmile dosáhnete posledního políčka na stupnici zoufalství, hra končí prohrou a celý Azeroth se stává hostinou pro oživlé mrtvoly.
Konec kola
Každý hráč is na konci svého tahu líže 2 karty. Pokud by narazil na kartu Příval nemrtvých, začíná pravá zábava. V tu chvíli taháte kartu ze spodu balíčku Zhouby 1 kartu na určené políčko umístíte 3 ghúly, 1 figurku Hrozby a také se do regionu, určeného barvou karty přesouvá Lich King - ten vám pokaždé, když plníte v této oblasti úkol, nebo bojujete s nemrtvými uděluje jedno zranění navíc. Dále pak zamícháte všechny dříve odhalené karty Zhouby a umisťujete je na vrch balíčku - zvyšujete tak šanci, že při lízání karet Zhouby umístíte ghúla na políčka, kde už má kámoše z dřívějška. Aby toho nebylo málo posouváte žeton zhouby - jeho pozice na stupnici zhouby vám totiž určuje kolik karet Zhouby na konci každého kola odhalujete. Jak hra postupuje bude jich čím dál tím víc.
Dalším krokem je odhalení karet Zhouby. Na políčka, která tyto karty určily se vždy umístí po jednom ghúlovi. Pokud by měl být umístěn čtvrtý ghúl místo něj na políčko pokládáte figurku Hrozby a navíc posouváte žeton zoufalství o jedno pole směrem k vaší záhubě.
Hrozba je monstrózní nemrtvý sešitý z kusů masa různých bytostí a je mnohem nebezpěčnějším nepřítelem než řadoví ghúlové. Nejen, že se na konci kola hráče pohybuje po mapě, ale pokud dorazí na vaše políčko, způsobí vám jedno zranění. Aby toho nebylo málo potřebujete mu udělit tři zranění, abyste tohoto oživlého hnusáka zničili.
Hodnocení
Pandemic World of Warcraft: Wrath of the Lich King rozhodně není jen kopie původního Pandemicu s Warcraftovou grafikou. Dojem ze hry je dostatečně odlišný, takže i fanouškům originálu dopřeje unikátní herní zážitek. Mnohem větší důraz je na roleplayingový element, kdy vaše postavy mají určitý počet životů, s nepřítelem bojujete házením kostek a místo hledání léku na nemoc plníte úkoly v podobě porážení nepřátelských bossů. Ve hře je při tom 9 různých úkolů, které losujete na začátku partie, takže hře dodávají větší variabilitu.
Můj osobní dojem byl, že Warcraftová verze Pandemicu je mnohem předvídatelnější. V původních Pandemic hrách když byste měli umístit třetí kostičku nemoci na políčku na mapě, vypukne Pandemie a kostky se šíří do okolních měst. Pro vás to znamená spoustu extra práce navíc. Zde vám místo toho ke ghúlům přibude figurka monstrózní nemrtvé Hrozby. Tu sice není snadné přemoci, ale díky tomuto prvku je mnohem snazší držet si počty nemrtvých pod kontrolou. Vždy totiž víte, na kterých políčcích se budou v příštích tazích rodit další zubaté tlející dárečky. To ale ani v nejmenším neznamená, že by vám to tahle hra nedokázala pořádně zavařit.
Z herních komponentů a grafiky jsem byl vysloveně nadšený. Od detailně vyvedených plastových figurek znázorňujících hrdiny Azerothu, Arthase a také nemrtvé, přes do výše se čnějící kartonové Icecrown Citadel, až po herní desku, na které nejeden hráč World of Warcraft najde obrázky míst, která navštívil. Hezký detail je, že na kartách můžete najít ilustrace přímo z online karetní hry Hearthstone.
Nakonec si jakožto bývalý Wowkař a čtenář knížek zasazených do světa Warcraftu nemůžu odpustit maličké rýpnutí do překladu. Jde vidět, že jej dělal někdo, kdo s Warcraftem nepřišel do kontaktu, nebo se nenamáhal si dohledat dřívější překlady některých názvů. Přeložení názvu nemrtvé armády jako Zhouba (v originále Scourge), když ji všichni fanoušci znají jako Pohromu, zkrátka bije do očí. Ale toto je jenom takový můj vrtoch a na samotný požitek ze hry to samozřejmě nemá žádný vliv.
Závěrem
Z této hry budou mít hlavně požitek fanoušci her ze světa Warcraftu. Setkají se zde s postavami, místy i záporáky, které dobře znají z her. To ovšem neznamená, že by tato verze Pandemicu byla výhradně pro ně. V jádru je to povedená kooperativní deskovka, která mě osobně fantasy tématikou, mechanismy a celkovým zpracováním zaujala mnohem více, než její do našeho světa zasazení předchůdci.
Zůstává i možnost si náročnost hry upravit, jak je pro sérii her Pnademic typické. Deskovku si tedy užijí začátečníci i ostřílení veteráni. Ať už jste tedy wowkař, fanoušek fantasy, nebo zkrátka jen nadšenec do deskovek, věřím, že si Pandemic World of Warcraft: Wrath of the Lich King oblíbíte. Pokud vás hra zaujala, směle popadněte meč Ashbringer, nebo legendární kladivo Doomhammer a vydejte se vstříc neúnavným nemrtvým nepřátelům, které již brzy budete moci vyzvat na souboj třeba na našem e-shopu Veselém drakovi.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Desková hra Talisman: Dobrodružství meče a magie
Talisman byl vždycky super. Uvažuji nad tím, že si jej pořídím...
všechny komentářePlyšáci Pokémon, aneb hračka pro každého
Plyšáci jsou super. Nejraději mám Eevee!
všechny komentáře